Farby
Nie je nič krajšie, ako sa odreagovať pri navrhovaní vlastných štyroch stien. My v našej predajni v Stavebninách v Jelke Vám ponúkneme vytvoriť si ukľudňujúce a inšpiratívne prostredie podľa vlastných predstáv. Farby na stenu a rôzne typy tapiet ponúkajú širokú škálu možností. Príprava stien je veľmi dôležitá a tak by ste mali vedieť, ako na štukovanie stien.
Potrebujete sa dozvedieť, ako nalepiť tapety podľa typu? Tu vám poradíme, ako lepiť vliesové tapety alebo ako nalepiť papierové tapety. Tapety nie sú vašou šálkou kávy? Návod, ako vymaľovať interiér, máme pre vás tiež! A aby ste boli pred nákupom dobre pripravený, načerpajte informácie z článku, kde nájdete 10 najčastejších otázok pri výbere tapiet na stenu alebo výhody farieb SUPERCOLORS. Smelo do toho, s nami to zvládnete!
Tak jednoduché to ešte nebolo. Pomocou vliesových tapiet si ľahko a rýchlo zrenovujete svoje miestnosti. Natriete stenu lepidlom, priložíte tapetu, rozbalíte ju, pruh dole odrežete a hotovo.
Ako štukovať steny a strop
Ak už ste absolvovali všetky domáce experimenty, ako si vylepšiť steny v interiéri a pokorne sa vraciate k čistým a hladkým stenám, osvojte si slovo štuk. Pomocou neho vrátite stenám svojho domova čisté línie aj jednoduchosť, s ktorými sa rýmujú najnovšie trendy v bytovej architektúre.
Pripravte si podklad na štukovanie
Ideálne je zaobstarať si hotovú namiešanú štukovú omietku, ktorá sa používa nielen pre zhotovenie finálnych úprav stien, ale aj pre opravy starých omietok alebo na povrchy ako je hladký betón a pórobetón. Pri použití v menej náročných objektoch môže nahrádzať pre svoju belosť aj základný maliarsky náter.
Namiešaná štuková omietka sa ľahko aplikuje, je okamžite použiteľná, odpadá miešanie na "mieste činu" a vďaka svojej konzistencii zachováva konštantnú kvalitu hmoty. Je použiteľná nielen do interiérov, ale aj do exteriérov.
Štukové omietky delíme na vápenné, sadrové, sanačné a vápennocementové. Odlišné sú typy pre vnútorné a vonkajšie použitie a výber záleží aj na tom, či budeme pracovať manuálne alebo prácu zveríme príslušnému stroju.
Sadrový štuk možno naťahovať až do hrúbky dvoch centimetrov, takže s ním možno aj bez väčších ťažkostí porovnávať priehlbiny a prepadliny na stenách. Ak sa vo vašej izbe nachádzajú diery väčšieho charakteru, opravte ich klasickou sádrou.
Steny vrátane stropu sa najprv musia očistiť od starých náterov či tapiet, zbaviť nerovností a nanovo upraviť. Preto pred štukovaním netreba podceniť prípravu podkladu. Nevyhnete sa očisteniu, odmasteniu a vyrovnaniu. Tam, kde nestačia vyrovnávacie stierky, najmä na siporexových priečkach, pomôže perlinka - sieťová tkanina, ktorá povrch vyrovná a spevní. Nevyhnutný je penetračný náter.