Laky

Lak
Jeho úlohou je vytvoriť ochranný film odolný voči vonkajším vplyvom a pritom výrazne nezmeniť farbu alebo dizajn ošetrovaného predmetu, preto je priehľadný. Laky neobsahujú pigment, sú bezfarebné alebo len mierne tónované. Sú rozdeľované na interiérové a exteriérové, ktoré naviac obsahuju účinné ochranné zložky proti UV žiareniu.

Laky na drevo
Drevo je nadčasový materiál. Drevený nábytok, kvalitná drevená podlaha či plot spravia z vášho domu či bytu skutočný domov. Drevo pôsobí upokojujúco a harmonicky. Plánuje drevo chrániť pred zlým počasím a poveternostnými podmienkami alebo mu chcete len pridať na kráse a lesku? Vyberte si správny typ laku pre úpravu vášho dreva v interiéri či exteriéri. Lak na drevo rozlišujeme na laky na drevo pre exteriér a lak na drevo pre interiér. Lak na drevo môžete nanášať štetcom alebo valčekom avšak v ponuke máme aj lak na drevo v spreji. Najžiadanejší lak je lodný lak na drevo, ktorý využívame na zvislé plochy tam, kde je vlhké prostredie. Ak potrebujete farebný lak na drevo, drevo natrite lazúrou alebo moridlom. Lak na drevo je priesvitný a vyrába sa buď to matný, lesklý alebo pololesklý či polomatný. Najodolnejší lak používaný na drevené podlahy či parkety je polyuretánový alebo epoxidový lak na drevo. Avšak v ponuke máme aj vodou riediteľný lak na drevo.

Acetónové laky, Nitro laky
Možno ich charakterizovať ako roztoky nitrocelulózy alebo acetylcelulózy v organických rozpúšťadlách. Hodí sa pre vnútorné vrchné nátery, pretože vonkajšie prostredie im príliš nesvedčí a dnes je možné často plne nahradiť vodou riediteľnými lakmi.

Lazúrovací lak
Ide o náterovú hmotu, ktorá úplne nekryje, ale na druhú stranu nie je ani úplne priehľadná. Tým sa líši od laku, ktorý je transparentný. Keď lazúrou napríklad pretrieme už natretý drevený výrobok, zmeníme tým jeho farebný odtieň a ďalšie charakteristiky, najmä ak použijeme viac vrstiev. Od toho je odvodená činnosť zvaná lazúrovanie. Lazúrovať možno aj čisté drevo - dáme mu tým iný nádych a zároveň je ochránime pred vonkajšími vplyvmi. Vyrábajú sa aj špeciálne lazúry, ktoré na rozdiel od bežných lazúr alebo lakov povrch neuzavrú, ale drevu umožnia dýchať. Tenkovrstvú lazúru možno použiť aj ako napúšťadlo.

Laky